Natalia Lesz popiera Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy!- wywiad

Natalia Lesz – znana piosenkarka, aktorka i tancerka, poparła działania Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

 

Coraz więcej znanych osób popiera tą szlachetną inicjatywę, która chce ograniczyć umieralność i zapadalność na raka szyjki macicy w naszym kraju.

Już prawie 8000 osób poparło postulaty Koalicji RSM na stronie http://koalicjarsm.pl/wesprzyj-nas.html.

Na początku przyszłego roku Koalicja złoży w Ministerstwie Zdrowia kompleksową propozycję narodowego programu profilaktyki RSM, który pozwoli poprawić zastraszające statystyki.

Zachęcam do poparcia Koalicji RSM.

Kolejne głosy dają szansę na rozpoczęcie poważnej społecznej dyskusji na temat raka szyjki macicy i możliwości powstrzymania jego epidemii.

Wywiad

Czy robisz regularnie cytologię? Kto cię tego nauczył?

Natalia – Tak, regularnie robię badania cytologiczne. Nauczyła mnie tego moja mama.

Polki nie badają się, tłumacząc to brakiem czasu. Ty jesteś mega zajętą osobą. Jakim cudem znajdujesz czas, żeby zadbać o swoje zdrowie?

N-Znaleźć czas na wizytę u lekarza, to zawsze dla mnie największy problem. Ale kiedy już wpiszę sobie takie badanie np. cztery tygodnie do przodu, to wtedy znajduję na nie czas.

Uczyłaś się i pracowałaś za granicą. Czy tam też jest tak kiepsko z profilaktyką, jak w Polsce? Jak to oceniasz?

N-W USA, gdzie uczyłam się i pracowałam ponad 10 lat, z profilaktyką jest o niebo lepiej niż w Polsce. Świadomość, że tak niewiele czasu poświęcone na badanie, może oszczędzić nam naprawdę wielkiej tragedii albo nawet życie, jest tam powszechna i uczy się o tym dzieci w szkole.

W życiu każdej kobiety ważna jest rodzina, sukcesy, uroda… Gdzie w dzisiejszym, pędzącym świecie jest miejsce na zdrowie? Czy wśród gwiazd w ogóle się o nim mówi?

N-Ludzie estrady, artyści myślą o zdrowiu dużo więcej niż się z pozoru wydaje. Zdajemy sobie sprawę, że zdrowie w naszym zawodzie jest bardzo ważne. Nasza praca wymaga naprawdę świetnej kondycji fizycznej. Na planie filmowym nikogo nie interesuje, że ktoś się źle czuje albo jest mu słabo. Możesz oczywiście chorować, ale będzie to twoja ostatnia rola. Usłyszałam kiedyś „Natalia – jeden dzień zdjęciowy kosztuje nas 60 tys. i nikt się tu nie będzie przejmował twoim zdrowiem”. Dlatego staramy się utrzymywać dobrą formę w dobrym zdrowiu.

Czy Twoim zdaniem mężczyźni powinni interesować się zdrowiem kobiet? Jak mogą się w to zaangażować? Znanych Ci panów obchodzi zdrowie ich partnerek, matek, sióstr?

N-Uważam, że mężczyźni powinni interesować się zdrowiem kobiet i chyba tak się dzieje. Powinni oni wspierać, przypominać, a czasami nawet namawiać swoje dziewczyny, aby okresowo, profilaktycznie poszły na badanie.

Rak szyjki macicy to w Polsce wciąż temat tabu. Dlaczego zdecydowałaś się poprzeć Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy?

N- Zdecydowałam się poprzeć Koalicję RSM, ponieważ w Polsce statystyki zachorowań i ciężkich powikłań są przerażające. Wynika to zapewne z przekonania, że jeśli coś nie boli, to znaczy, że jest zdrowe. Po drugie część kobiet uważa, że pobieranie próbki do badania cytologicznego, to prawie operacja. Nic bardziej błędnego! Nie doprowadzajmy poprzez niewiedzę do amputacji macicy albo własnej śmierci. Uczmy nasze córki i synów, że profilaktyka jest jedyną drogą w walce z rakiem szyjki macicy.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)
Natalia Lesz popiera Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy!- wywiad, 10.0 out of 10 based on 1 rating

You must be logged in to post a comment.