Ewa Farna

Polska piosenkarka popowa pochodząca z Zaolzia.

Urodziła się 12 sierpnia 1993 w Trzyńcu.

Pochodzi z polskiej rodziny mieszkającej na Zaolziu. W domu mówi gwarą cieszyńską, a śpiewa w języku czeskim i polskim. Mieszka w Wędryni, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Uważa się za Polkę. Należy do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Obecnie mieszka w Wędryni, w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego. Uczęszcza do polskiego gimnazjum w Cieszynie. Brała udział w wielu konkursach muzycznych dziecięcych, które wygrywała. Pierwszy raz  wystąpiła w telewizji w Szansie na sukces.

6 listopada 2006, w wieku 13 lat, zadebiutowała na rynku muzycznym z albumem Měls mě vůbec rád, który wspiął się na szczyty rankingów sprzedaży w Czechach, uzyskując status platynowej płyty. Krążek ten przyniósł jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a także znaczną popularność w Czechach i na Słowacji. Druga płyta Ticho ukazała się 1 października 2007. Podobnie jak pierwsza, również uzyskała status platynowej płyty. 7 listopada 2008 odbyła się premiera koncertowego DVD Blíž ke hvězdám, na której zarejestrowany został koncert w Pradze z 17 czerwca 2008. Było to najlepiej sprzedające się DVD w Czechach w roku 2008. Na krążku znalazła się jedna piosenka zaśpiewana w języku polskim – Tam gdzie ty.

W Polsce po raz pierwszy zadebiutowała 9 listopada 2007 przez Universal Music Polska albumem Sam na Sam, Druga polska płyta – Cicho ukazała się 16 marca 2009 nakładem wydawnictwa Magic Records, wchodzącego w skład wytwórni Universal Music Polska. Album ten został wyróżniony Superjedynką podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2009, zyskując tym samym miano Płyty Roku. Na festiwalu Sopot Hit Festiwal 2009, piosenka Cicho uzyskała tytuł Polski Hit Lata 2009. W październiku 2010 roku , album „Cicho” uzyskał miano platynowej płyty.

2010 roku nominowany do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka w kategorii: album roku pop. Ewa dostała nominację w kategorii Artystka Roku.

Ewa w 2010 podpisała kontrakt z kosmetyczną firmą Oriflame. W tym samym roku  wyszedł kolejny, szósty już album piosenkarki zatytułowany EWAkuacja.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.