Edyta Górniak

Kapif

Polska wokalistka popowa. Jako aktorka musicalowa przez dłuższy czas związana z teatrem muzycznym Studio Buffo w Warszawie.

Urodziła się 14 listopada 1972 w Ziębicach.

Edyta Górniak po raz pierwszy została zauważona w 1989 roku w programie Śpiewać każdy może. Po występie została zaproszona do Debiutów na Festiwalu w Opolu, gdzie otrzymała swoje pierwsze muzyczne wyróżnienie za piosenkę Zły chłopak z repertuaru Lory Szafran. Górniak zaraz przerwała swoją edukację w  technikum ogrodniczo – pszczelarskim w Kluczborku i zaczęła śpiewać.

Przez cztery lata pracowała w Teatrze Buffo, wystąpiła w przedstawieniu  Do grającej szafy grosik wrzuć oraz Brel.

W 1994 roku wystąpiła na festiwalu Eurowizji, gdzie zajęła drugie miejsce. Utwór To nie ja, który tam wykonała został okrzyknięty hitem roku. Po takim sukcesie podpisała umowę z wytwórnią fonograficzną ORCA, której właścicielem był Wiktor Kubiak a w 1995 roku ukazała się jej płyta Dotyk z przebojem Jestem kobietą. Pierwszy anglojęzyczny krążek artystki ukazał się w 1997 roku. W 1998 roku na szczyty list przebojów trafiła Dumka na dwa serca nagrana do filmu Ogniem i mieczem.

W 2002 roku ukazał się album Perła, a w 2003  Invisible, będący angielską wersją Perły. Przez cztery kolejne lata zajmowała się niezależnymi przedsięwzięciami muzycznymi: nagrała kilka singli, w tym francuski Lunatique.. W 2007 roku artystka pojawiła się ze studyjnym albumem E.K.G. Dokładnie rok później , piosenkarka wydała krążek Zakochaj się na Święta w kolędach. A w 2010 roku Edyta Górniak rozpoczęła współpracę z Mają Sablewską.  W tym samym roku wzięła udział w Tańcu z gwiazdami , w którym doszła do półfinału, jednak nie wygrała show.

W 2011 roku poprzez media zerwała współpracę z Sablewską, sprawy z karierą wzięła w swoje ręce.

Edyta Górniak była w związkach z Robertem Kozyrą, Piotrem Kraśką. W 2005 roku wyszła za Dariusza Krupę, który do rozwodu zajmował się karierą żony. W 2011 roku para się rozwiodła. Obecnie Edyta jest w związku z prawnikiem Piotrem Shrammem.

Górniak ze związku z Krupą ma syna Allana.

 

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)
Edyta Górniak, 10.0 out of 10 based on 1 rating

You must be logged in to post a comment.