Wiśniewski przegrał proces o plagiat !

ImageSą kolejny raz uznał, że piosenka Michała Wiśniewskiego Jeanny była plagiatem.


Piosenkę Jeanny napisał skazany za morderstwo więzień z Zakładu Karnego w Potulicach. Więzień miał przekazać Wiśniewskiemu swój zeszyt z tekstami. Do spotkania lidera Ich Troje i Piotra B. doszło 10 lat temu, tuż po koncercie zespołu zorganizowanego dla aresztantów -czytamy w Fakcie.

Podarowałem mu do przeczytania maszynopisy z moimi wierszami i aforyzmami – opowiadał B. – Nagle latem 2001 r. usłyszałem w radio piosenkę "Jeanny – end of the story". Rozpoznałem w niej fragmenty moich tekstów.
 W zeszłym roku w odzi odbyła się pierwsza rozprawa, już wtedy zespół przegrał sprawę o plagiat.  Ale wyrok nie był prawomocny i liderzy nie chcieli płacić odszkodowania autorowi tekstu.  Wytwórnia swoją cześć zapłaciła , teraz kolej na Michała.

Po koncercie dostaliśmy od więźniów różne prezenty, m.in. maszynopisy pana B. On sam powiedział, że może udałoby się coś z tym zrobić. Nie znałem jego imienia ani nazwiska, bo wiersze nie były podpisane. Przed wydaniem płyty kontaktowałem się z zakładem karnym i próbowałem ustalić, jak on się nazywa, ale bez skutku – bronił się Wiśniewski. Dlatego na płycie zamiast nazwiska B. znalazła się adnotacja: "Myśli kolegi z Potulic" – tłumaczył.

Wiśniewski musi zapłacić 70 tys odszkodowania autorowi piosenki jak również ma całkowity zakaz wykonywania tego utworu oraz wycofania całego nakładu płyt z tym utworem.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.