Stanisław Mikulski kończy 85 lat

Fotoszok.pl
Stanisław Mikulski urodził się 1 maja 1929 roku w Łodzi.

Jego przygoda z aktorstwem zaczęła się w 1950 roku w filmie „Pierwszy start” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego. Zagrał tam epizodyczną rolę Franka – junaka z młodzieżowej organizacji  Służba Polsce, który uczył się latać szybowcem. Mikulski jeszcze jako licealista wziął udział w zdjęciach próbnych do tego filmu, natomiast właściwe zdjęcia do „Pierwszego startu” powstawały, kiedy pełnił już służbę wojskową. Aktor często mówi, że czuje się wypożyczony z wojska i ten dług spłaca poprzez ogromną ilość ról mundurowych w kolejnych filmach.
Kolejne wcielenia aktora to udział m.in. w filmach: „Kanał” Andrzeja Wajdy, „Ewa chce spać” Tadeusza Chmielewskiego, „Skąpani w ogniu” Jerzego Passendorfera, czy „Powrót na Ziemię” Stanisława Jędryki. W niezapomnianym „Misiu” Stanisława Barei wcielił się w rolę Wujka „Dobra Rada”. Jednak największą popularność przyniosły mu serialowe kreacje. Kto nie pamięta Hansa Klossa, czyli agenta J-23, w kultowej „Stawce większej niż życie” Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna, czy pana Tomasza w „Samochodziku i Templariuszach” Huberta Drapella? Należy dodać, że w 2012 roku Stanisław Mikulski ponownie wcielił się w rolę Hansa Klossa w filmie Partyka Vegi „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”.
Działalność aktorska Stanisława Mikulskiego nie ograniczała się do ról filmowych i telewizyjnych. Występował on również na deskach teatralnych w Lublinie i Warszawie (Teatr Powszechny, Teatr Polski, Teatr Narodowy).
Stanisław Mikulski bohaterem serialu „Ikony srebrnego ekranu”
Obecnie powstaje serial dokumentalny „Ikony srebrnego ekranu” w reżyserii Jarosława Antoszczyka przy współpracy z Violettą Błaszczuk, poświęcony polskim gwiazdom kina i telewizji okresu PRL. Kulisy powstawania serialu można śledzić na blogu: http://www.ikonysrebrnegoekranu.blogspot.com/. Muzykę do tej produkcji napisze wybitny kompozytor Zygmunt Konieczny. Jednym z jego bohaterów jest właśnie Stanisław Mikulski, który opowie o swojej przygodzie ze srebrnym ekranem, zdradzi również wiele anegdot z produkcji, w których brał udział. W serialu „Ikony…” odtworzone zostaną niektóre sceny filmowe i telewizyjne, których bohaterem był Mikulski. M.in. pokazana będzie scena z najbardziej ulubionego przez Mikulskiego serialu „Samochodzik i Templariusze”, w której pojawią się pozostali odtwórcy głównych ról: Ewa Szykulska oraz Michał Szewczyk.
Z okazji 85. urodzin aktora twórcy serialu Violetta Błaszczuk i Jarosław Antoszczyk spotkali się z aktorem i wręczyli mu symboliczny prezent – specjalnie przygotowaną grafikę z podobiznami Mikulskiego i reżysera „Ikon…”. Stanisław Mikulski opatrzył również autografem kilka egzemplarzy swojej biografii pt. „Niechętnie o sobie” oraz specjalne wydanie DVD serialu „Stawka większa niż życie”. Podpisane książki oraz płyty DVD będzie można wygrać w konkursie zorganizowanym na oficjalnym fanpage’u serialu: https://www.facebook.com/ikonysrebrengoekranu.
Fotoszok.pl

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed.