, , ,  

Sprawa Mieszka i Dody w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

 Za przeproszenie Dody na łamach Onet.pl musiałby dziś zapłacić ...32 miliony zł!


Wraca sprawa Grupy Operacyjnej, której lider Mieszko w swoich piosenkach nazwał Dodę Blacharą, i żywym banerem", który rży jak koń. Sąd początkowo oddalił sprawę, jednak Doda się odwołała i sąd wyższej instancji przyznał jej rację. Tym samym wydał wyrok przeproszenia Doroty na łamach Onetu.pl w formie reklamy , który wtedy wyliczył 2 miliony zł kosztów dla Mieszka, co by go zrujnowało.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka popiera Grupę Operacyjną i twierdzi, że cena jest nieadekwatna do popełnionego czynu. Tym bardziej, że dziś koszty takiej reklamy na Onecie byłyby dużo wyższe bo aż … 32 miliony!

Brak rozważenia kosztów publikacji (…) prowadzi do wydania przez sąd nakazu, którego obowiązek spełnienia narusza zasady współżycia społecznego (art. 5 k.c.) – cytuje raport HFPC Grupa Operacyjna na swojej stronie i dodaje:

Po pierwsze, podkreślają, że pozwany nie zgłaszał w trakcie przebiegu procesu uwag co do formy zadośćuczynienia, ponieważ przez cały czas nie zgadzał się co do przedmiotu sporu. Innymi słowy – Mieszko nie zgłaszał zastrzeżeń co do wymiaru "kary", ponieważ do dzisiaj stoi na stanowisku, że nie przyczynił się do utraty przez Dodę dóbr osobistych. Po drugie, HFPC wyraźnie zaprzecza jakoby sprawa Mieszko kontra Doda była w jakikolwiek sposób podobna do sprawy Z. Ziobro kontra doktor M. Garlicki (Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej Z.Ziobry w wyniku czego europoseł przeprosił doktora Garlickiego za pośrednictwem ogloszeń płatnych). Nie można traktować, w opinii HFPC, tamtego postępowania jako precedensu, ponieważ czym innym jest publikowanie nawet kontrowersyjnych opinii, a czym innym formułowanie drastycznych .
wypowiedzi w celu politycznym
.

Sprawa trafiła już do Sądu Najwyższego, gdzie Mieszko złożył skargę kasacyjną. Do tej pory przeprosiny są wstrzymane.

Odwiedź nas na Facebooku- Zostań fanem Gadulek.pl

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.