„To zbiorowa histeria, akt wspólnotowy…”- Szumowska o żałobie narodowej

 ałoba narodowa dobiegła końca. Wielu z nas będzie wyrażało swoje opinie o tym co się działo przez ostatni tydzień. Jednym się podobało innym nie.

                                                                        Kapif


Jako pierwsza wypowiedziała się reżyserka Małgorzata Szumowska, która straciła oboje rodziców a to co się działo przez ostatni tydzień podsumowała jako cyrk i zbiorowa histeria.

ałoba nie jest adekwatna do sytuacji, bo wtedy staje się tylko smutną manifestacją. Ja nigdy żałoby nie przeżyłam, może tylko w małym stopniu, robiąc film "33 sceny z życia", ale i to nie jest pewne, może to zwykła iluzja. Patrząc na ten cały cyrk, który nazywamy w Polsce żałobą narodową, mam jednoznaczne uczucia… Już od soboty mam głębokie przekonanie, że to, co widzę, to absurdalne zachowanie stadne, a nie żałoba. ałoba, którą widzę w telewizji, relacje z polskich ulic to nie oswajanie śmierci. To zbiorowa histeria, akt wspólnotowy, którego Polacy tak potrzebują jak powietrza – pisze w Krytyce Politycznej.


Dla mnie to jednak straszne i tyle. Niesie ze sobą groźne konsekwencje, zafałszowanie rzeczywistości, narodowościowe wzloty. Boję się takiej żałoby. Boję się rozszlochanego narodu nad trumnami, oszalałych haseł „Polska Chrystusem Narodów” i ludzi w bejsbolówkach owiniętych biało-czerwoną flagą
.

Więcej przeczytacie TUTAJ

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.