Nowa Piosenka Nowohucka

Nowohucka grupa WU-HAE kończy pracę nad swym nowym albumem, który dość znacznie różnić się będzie od nominowanej do Super Jedynki 2007 płyty „ycie na raty”. Wśród wielu nowych kompozycji zespołu znajdą się m.in. zaskakujące covery. Jednym z nich jest „Piosenka Nowohucka” znana również pod tytułem „O Nowej Hucie to piosenka”, która prawie 50 lat temu była ogólnopolskim przebojem.


Formacja WU-HAE powstała w 1999 roku w Nowej Hucie. Zaraz potem została zaproszona na dwie trasy koncertowe po Niemczech. Zespół wydał tam CD Dla Człowieni, a nagrane nań utwory trafiły na Be-Sonic Top 10. Wspólnie z Orange But Green i Cho-Jin grupa wzięła udział w międzynarodowym projekcie United  promującym ideę Zjednoczonej Europy.
  
W 2004 roku odbyła się premiera singla Alkoholik, zaraz potem muzycy pokazali autorski teledysk Szelma. W 2006 roku wydali polską płytę ycie na raty. Z płyty tej pochodzą kultowe już hity: „Ludzi masa”, „Po co ja się męczę”, „Krzaki”, „Pacan”, „Szelma” czy „Walka o stołki”.
  
6 lipca 2007 roku na zaproszenie grupy KORN, WU-HAE zagrało w katowickim Spodku. Nieco wcześniej przekonało do siebie zdecydowanie niechętną im publiczność Metalmanii 2007, a nieco później rewelacyjnie wypadło podczas interdyscyplinarnego festiwalu „Wyspiański Wyzwolony”.      WU-HAE doskonale sprawdziło się również na znanych w Polsce festiwalach (Union of Rock, Hunter Fest, Metalmania). Grupa aktywnie uczestniczyła w międzynarodowych warsztatach muzyczno-teatralnych przygotowanych przez artystów z Frankfurtu (Niemcy), Krajni (Słowenia) i Teatru Słowackiego (Polska); przyczyniła się także do wystawienia sztuki „Król Edyp” (Teatr aźnia Nowa). Wokaliści zespołu brali również udział w nagraniu płyty Story of Polish Jazz Jarka mietany oraz utworu „Co się stało z naszą Solidarnością?” z Grzegorzem Markowskim, na bazie którego Ryszard Bugajski (Przesłuchanie) zrealizował telewizyjną nowelę. W 2007 r. ukazał się album Grube Ryby, będący dokumentacją jazzowego projektu Bzyka i Guzika, rzeczonych wokalistów, w którym uczestniczył    m.in. Wojtek Karolak, Jarek mietana, Adam Czerwiński, Piotr Wyleżoł oraz…. Beata Rybotycka i Grzegorz Markowski. Z płyty tej pochodzi prześmiewczy utwór „Artyści z Pięknego Psa”, o którym Jan Chojnacki (Trójka) powiedział: „mamy tu do czynienia z dźwiękami z najwyższej, światowej, półki” .

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.