,  

Nergal już po przeszczepie!

Przeszczep odbył się w gdańskiej Klinice Hematologii i Transplantologii UCK wczoraj.

Jego przebieg nie był skomplikowany. Polegał na podobnej zasadzie co transfuzja krwi. Nergal przez ok. godzinę podłączony był do kroplówki z komórkami macierzystymi szpiku. Wcześniej jego układ krwiotwórczy musiał zostać zniszczony, by zrobić miejsce dla nowego szpiku.Po zabiegu musi pozostać w całkowitej izolacji, bo sam przeszczep to dopiero część terapii.Po zabiegu pojawia się gorsze samopoczucie. Przecież zmieniamy układ krwiotwórczy i odpornościowy chorego, a to wywołuje szereg niekorzystnych reakcji: gorączkę, infekcje, omdlenia, złe samopoczucie. Po przeszczepie, żeby chronić pacjenta przed infekcjami, przenosi się go do izolatki, do której dostępu nie mają nawet najbliżsi. Tak jest przez ok. 4 tygodnie, potem zaczynamy sprawdzać, jak organizm odpowiedział na przeszczep – mówi Gazecie.pl profesor Andrzej Hellmann, szef Kliniki Hematologii i Transplantologii w UCK.

– Pobyt popularnej osoby w szpitalu to dla nas wyzwanie – powiedziała „Gazecie” Ewa Książek-Bator, dyrektor UCK. – Chcemy zapewnić jak najlepsze warunki leczenia, a z drugiej strony musimy pilnować jej prywatności. Latem, kiedy w szpitalu był remont, paparazzi wchodzili na rusztowania, żeby zrobić Nergalowi zdjęcie. Mamy nadzieję, że tym razem będzie spokojniej.

Przeszczep został przesunięty o jeden dzień, gdyż kurier który wiózł potrzebny szpik kostny, ugrzązł we Frankfurcie podczas burzy śnieżnej.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.