,  

Nergal chce pomagać innym

Marcin Gadomski / newspix.pl

Jemu też ktoś pomógł…

Ludzi potrafią się bardzo zmienić, kiedy nieszczęście wisi nad ich głową. Przykładem może być Adam Darski, który w czerwcu tamtego roku dowiedział się o tym, że jest chory na białaczkę. Gdyby nie Doda dziś nie wiadomo co by było z muzykiem, być może jeszcze by czekał na dawcę szpiku kostnego.

Dziś jest zdrowy i wraca szybko do formy a poza tym zrozumiał, że taka szansa należy się też innym chorym na białaczkę i postanowił im pomóc. Dużo zawdzięcza Dorocie, byłej narzeczonej.

Przedtem kompletnie nie interesowałem się tematem białaczki. Diagnoza zmieniła wszystko – mówi w rozmowie z Faktem Adam. – Wszystko szło bardzo szybko. Wizyta u lekarza, wyniki badań, chemia, naświetlania, w końcu przeszczep. Miałem chwile załamania, ale się nie dałem. W szpitalu, nawet w najgorszych chwilach, cały czas robiłem plany na przyszłość, nie dramatyzowałem. Bardzo pomagali mi bliscy, zwłaszcza rodzice i Dorota – dodaje.

Ja dostałem pomoc, więc chcę pomagać innym – mówi Faktowi Adam. – W Polsce jest tak, że jak się na ludzi nie tupnie, nie krzyknie, to oni są bierni. Dlatego ja, jako osoba publiczna, będę tupał i krzyczał, że przeszczepy szpiku ratują życie ludziom – dodaje.

Dziś Nergal jest już zdrowy, robi regularnie badania i chce poznać dawcę swojego szpiku.

– To przecież mój genetyczny bliźniak. Nigdy nie zapomnę tego, co ten człowiek dla mnie zrobił – mówi.

15 maja na Skwerze Kościuszki w Gdyni odbędzie się akcja rejestrowania potencjalnych dawców szpiku kostnego. Organizuje ją fundacja DKMS. W tej chwili w Polsce zarejestrowanych jest 182 tysiące osób, które są gotowe podzielić się z cierpiącymi na białaczkę swoim szpikiem. Według szacunków specjalistów ta liczba powinna wynosić milion.

Zobacz też:Wielka zmiana w życiu Pakosińskiej

źródło: Fakt.pl

Marcin Gadomski / newspix.pl

Marcin Gadomski / newspix.pl

Marcin Gadomski / newspix.pl

Marcin Gadomski / newspix.pl

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.