Lekarzu bądź dla nas miły- Grochola

Katarzyna Grochola podczas konferencji o zdrowiu kobiet w Sejmie RP podzieliła się swoimi doświadczeniami i zachęcała kobiety do badań profilaktycznych, które mogą uratować życie.

„Lekarzu, bądź dla nas miły, wtedy będziemy do Ciebie chodziły” – apelowała Grochola i dodaje 13 lat temu przyznałam się publicznie, że miałam raka. 27 lat temu, kiedy zachorowałam był to temat tabu, więc spotkałam się z różnymi reakcjami, były osoby które bały się podać mi rękę w obawie, że się zarażą. Przeżyłam to, co przeżywają inne kobiety, gdy się dowiadują, o tej chorobie”.

Grochola przyznała, że kobiety są w szczególnej sytuacji „Ginekolog jest kimś wobec kogo obnażamy się najbardziej intymnie i żeby przekroczyć tę granicę musimy się czuć zaopiekowane. Dlaczego kobiety nie chodzą do lekarza?
Bo boją się, że usłyszą: nie myje się Pani, ma Pani zniekształconą pierś. Nikt nie może myśleć, że to co kobieta ma między nogami jest wstrętne, a Matka Polka składa się
z karmiących piersi i rąk do przytulania. Kobiety nie chodzą
do ginekologa, bo wstydzą się rozłożyć nogi. One muszą się nauczyć same siebie szanować!!! Muszą zrozumieć, że to co mają między nogami jest piękne i należy o to dbać. Statystyki są zastraszające nie dlatego, że nie ma lekarzy, tylko dlatego,
że kobiety są zdołowane, bo od małego wpajany jest im wstyd i ucieczka przed niewygodnymi tematami.

Znana pisarka apelowała do obecnych w Sejmie decydentów o skrócenie kolejek do lekarza
i przyznała, że w Warszawie może nie ma problemu z zapisem do ginekologa, ale
w mniejszych miastach i miejscowościach jest to duży problem.

Polską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, oprócz Katarzyny Grocholi poparło blisko 11 tys. osób. Wśród nich również znane Polki – Krystyna Janda, Katarzyna Dowbor, Jolanta Fajkowska, Irena Eris, Sylwia Gliwa, Natalia Lesz, Marina Łuczenko, czy Kasia Tusk. Każdy może dołączyć do tego grona, wpisując swoje poparcie na stronie http://koalicjarsm.pl/wesprzyj-nas.html.

 

Konferencję „Zdrowa kobieta – silna Polska” zorganizowała Parlamentarna Grupa Kobiet. Partnerami konferencji były Polska Koalicja na Recz Walki z Rakiem Szyjki Macicy i Śląska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed.