Konkurs i Festiwal ‘SOLO ŻYCIA’

Konkurs i Festiwal ‘SOLO ŻYCIA’ organizowany jest od 2005 r. W tym roku jego kolejna, już 8 edycja odbędzie się w dniach 31 sierpnia oraz  1 września.

‘Solo Życia’ to jedyne tego typu wydarzenie muzyczne w Europie, które corocznie odbywa się w Lublinie.

Wiodącą częścią Festiwalu jest rozpoczęty 1 maja konkurs ‘Solo Życia’ przeznaczony dla muzyków do trzydziestego roku życia.

Uczestnicy mają za zadanie zagrać na dowolnym instrumencie wymyśloną przez siebie lub zaimprowizowaną partię solową. Zwycięzca Festiwalu pojawia się później na wielu innych imprezach muzycznych jak np. na Festiwalu im. Ryśka Riedla. W tym roku na scenie pojawi się 7 finalistów konkursu, a także zwycięzcy poprzednich edycji oraz laureaci innych konkursów i festiwali.

Podczas Festiwalu występuje także wiele gwiazd. W ostatnich latach byli to m.in. Kasia Kowalska, Krzysztof Ścierański, Dżem, TSA, Zbigniew Hołdys i wielu innych. W tym roku na scenie pojawią się m.in. Grzegorz Skawiński, Elżbieta Mielczarek, a także Wojtek Pilichowski i Leszek Cichoński.

Pomysłodawcą Festiwalu jest Mietek Jurecki, jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków rockowych w naszym kraju – multiinstrumentalista, kompozytor i aranżer, autor piosenek do telewizyjnych seriali ‘M Jak Miłość’ i ‘Samo Życie’. Przez lata był związany z takimi zespołami i wykonawcami jak: Halina Frąckowiak, Perfect, Banda i Wanda czy Budka Suflera.

 

Celem festiwalu jest udzielanie pomocy zdolnym lecz nieznanym jeszcze instrumentalistom. Podczas festiwalu uczestnicy mają również możliwość konfrontowania swoich umiejętności z wirtuozerią najlepszych polskich instrumentalistów. Corocznie uczestniczą w ‘Solo Życia’ gwiazdy polskiej estrady.

Dodatkowym celem imprezy jest propagowanie stylu życia wolnego od uzależnień. Historia muzyki zawiera niestety przykłady nieprawdopodobnie utalentowanych młodych ludzi, którzy nie potrafili poradzić sobie ze swoim uzależnieniem. Jimmi Hendrix, Janis Joplin czy Ryszard Riedel zakończyli swoje kariery bezsensowną i przedwczesną śmiercią, dlatego hasło festiwalu to ‘Lepiej grać, niż pić lub ćpać’ – mówi Mietek Jurecki.

 

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Na Rzecz Wspierania Młodzieży Uzdolnionej Muzycznie Solo Życia i Miasto Lublin. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, Przewodniczącego Rady Miasta Lublin Piotra Kowalczyka oraz Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.