Jacy byli Kaczyńscy jako dzieci?

 Jeden z aktorów Henryk Staszewski , który grał z Kaczyńskimi na planie filmu O dwóch takich co ukradli księżyc opowiedział o swoich wrażeniach wspólnej pracy z braćmi.


Lech i Jarosław Kaczyńscy mieli po 13 lat, kiedy zagrali w filmie dla dzieci O dwóch takich co ukradli księżyc. Jacy byli bracia?

To byli bardzo dobrze wychowani chłopcy. Choć na planie były różne kłopoty związane z filmem, oni zawsze wiedzieli jak się zachować. Kiedyś jednego z nich zatrzymałem, tylko nie wiem teraz którego i on bardzo ładnie i składnie mi odpowiedział – wspomina Henryk Staszewski.

Film powstał w 1962 roku na podstawie książki Kornela Makuszyńskiego. Staszewski grał zbója.

Ja nie miałem problemu, by odróżnić Jarka od Leszka, ale pamiętam, że oni robili różne kawały ekipie. Kilka razy się nawet zamieniali i było dużo śmiechu. To świadczy tylko o ich inteligencji.

Aktorowi bardzo dobrze pracowało się wtedy z chłopcami.

Obydwaj byli bardzo grzeczni, i świetnie przygotowani. To co mieli do wykonania, zrobili profesjonalnie. Nie wiem teraz, kto ich tak przygotował …może reżyser. Oni nie dość, że grali, to jeszcze przy tym świetnie się bawili. To jest w ogóle fenomen – mówi Staszewski. – Pytałem ich często o zupełnie banalne rzeczy. Jak się uczą, do jakiej szkoły chodzą. A oni mi bardzo ładnie opowiadali. Byli bardzo rezolutni, już wtedy zastanawiałem się, co wyrośnie z tych chłopców, którzy byli tak zmobilizowani, tak świetnie zorganizowani – dodaje.

Nigdy później ich już nie spotkał osobiście.

Po wielu latach, gdy pan prezydent jeszcze raz był w studiu, gdzie nagrywali „O dwóch takich co ukradli księżyc”, nie miałem okazji z nim porozmawiać. Koledzy pytali mnie, dlaczego nie byłem na spotkaniu. Odpowiedziałem, że nie lubię się pchać, tam gdzie mnie nie chcą … Teraz przy takiej tragedii nie bardzo wiem, o co mógłbym wtedy spytać pana prezydenta, gdybyśmy jeszcze się spotkali. Pewnie rozmowa zeszłaby na tematy polityczne, bo to jest mój konik…

Zobacz też: Mąż Marty Kaczyńskiej: Potrzebujemy teraz spokoju
źródło: Fakt.plARCHIWUM TEATRU IM.S.JARACZA W ODZI


Piotr Molęcki

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.