Frida Kahlo – jedyna taka artystka

Nigdy nie malowałam snów. Malowałam swoją rzeczywistość” – mówiła Frida Kahlo, meksykańska malarka, która słynęła z bardzo emocjonalnych autoportretów, przepełnionych bólem. „Biografie: Frida Kahlo” w sobotę 6 października o 21:00 i 02:00 na kanale Club TV.

 

Frida Kahlo była jedną z najbardziej niepokojących – i modnych – malarek. Wiele obrazów Meksykanki to intrygujące autoportrety, charakteryzujące się żywym, porywającym stylem. Powracającym i niezatartym motywem jej często szokujących prac jest ból i cierpienie kobiet. Tematyka nieprzypadkowa, gdyż artystka przez wiele lat przeżywała męki z powodu polio, rozszczepu kręgosłupa i następstw poważnego wypadku komunikacyjnego.

Jej wielką miłością był starszy o dwadzieścia lat Diego Rivera – komunista i twórca wielu meksykańskich murali. Ich burzliwy związek przeżywał wzloty i upadki, lecz ona przez cały czas mocno go kochała.

W ostatnich latach życia artystka mocno podupadła na zdrowiu, amputowano jej nogę, przyjmowała silne leki. Ostatnim zdaniem w jej dzienniku były słowa: „Mam nadzieję, że śmierć jest radosna. Mam nadzieję, że nigdy nie wrócę”…

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

Comments are closed.