, ,  

Fajkowska, Niklińska i Dowbor zachęcają do walki z rakiem szyjki macicy

Matki z córkami w Dniu Dziecka.

Więź między matką a dzieckiem jest szczególna. Znane Polki Jolanta Fajkowska z córką Marią Niklińską i Katarzyna Dowbor z córką Marysią wzięły udział w debacie o zdrowiu i kobiecości, która odbyła się w Sejmie RP. Zdrowie intymne nie może być tematem tabu, przekonywały dziennikarki zaangażowane w działania Polskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

 

Uczestniczące w debacie: Jolanta Fajkowska, Maria Niklińska oraz Katarzyna Dowbor z córką Marysią, reprezentantką najmłodszego pokolenia, wiedzą, jak ważna jest rozmowa o zdrowiu w domu, że od tego wszystko się zaczyna.

– Moja mama żyje tylko dzięki temu, ze kiedyś w ramach badań okresowych w pracy była obowiązkowa cytologia. Wykryto u niej raka szyjki macicy, ale skończyło się tylko na usunięciu niewielkiego fragmentu, nie było chemii. Teraz wysyłamy zaproszenia, ale niestety na większość zaproszeń kobiety nie odpowiadają, co jest bardzo smutne – powiedziała Katarzyna Dowbor.

Jak ważne są badania i dbałość o własne zdrowie i życie mówiła także Jolanta Fajkowska, jak słusznie zauważa nawet w samolocie, instrukcja zakładania masek tlenowych mówi, żeby najpierw założyć maskę sobie, a potem dziecku.

– Chciałabym, żebyśmy my kobiety nauczyły się egoistycznego myślenia o sobie, żebyśmy później mogły pomagać innym. Przyznam, że gdy pierwszy raz usłyszałam o kolejności zakładania maseczek w samolocie, to byłam zszokowana. Bo myślałam, ze dziecko jest najważniejsze. Ale później zrozumiałam, że to właśnie o to chodzi, żeby mieć siłę pomóc drugiej osobie, zwłaszcza słabszej, czyli dziecku. Tak samo ze zdrowiem, kobiety muszą o nie dbać, robić badania, żeby mogły zajmować się domem, mężem, dziećmi, rodzicami, pracą. Silna matka to silne dziecko, a zdrowa kobieta to silna Polskaprzekonywała Jolanta Fajkowska podczas debaty o zdrowiu kobiet, która odbyła się w Sejmie RP pod takim właśnie hasłem „Zdrowa kobieta – silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza”.

Debatę organizowała z inicjatywy posła Jerzego Ziętka Parlamentarna Grupa Kobiet oraz Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

 

 

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.