„Będę nosił prawdziwe futra!” – Jacyków

Aleksander Majdański / newspix.pl

Będzie nowa wojna między stylistą a Joanną Krupą?

Tomasz Jacyków ma gdzieś to , że ktos walczy na świeci o prawa zwierząt. On jest miłośnikiem futer i nie ma zamiaru tego zmieniać.

Będę nosił prawdziwe futra! – zapowiada w rozmowie z Faktem Tomasz Jacyków , który idzie na wojnę z ekologami, bo nie chce, by futra zniknęły ze sklepów.

Od wielu lat ekolodzy walczą z ludźmi, którzy zabijają zwierzęta dla zysku i chęci noszenia ich skór. Są jednak ludzie, któzy w futrach się kochają i nie mają zamiaru zmieniać swoich upodobań.

Futra noszą piękne zwierzęta i… brzydcy ludzie – to zdanie ostatnio pojawiło się obok zdjęcia Jacykowa odzianego w futrzany szal na plakacie Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt Viva.

Przeciwniczkami noszenia futer są Agata Buzek czy modelka Joanna Krupa. – Nie wyobrażam sobie, żebym mogła założyć na siebie coś, co jest zrobione z żywego zwierzaka – mówi Buzek. – Każdy, kto nosi futro, promuje zabijanie i torturowanie. Boże, jak ja nienawidzę takich ludzi! – grzmiała z kolei Krupa po tym, jak Weronika Rosati pojawiła się publicznie w futrze.

Jacyków jest nieugięty. Dlaczego?

– Nie mam nic przeciwko futrom. Nie rozumiem tego całego zamieszania. Od zamierzchłych czasów ludzie noszą prawdziwe futra i nie ma w tym złego ani nadzwyczajnego – wyjaśnia swoją postawę. I zapowiada, że jeśli będzie trzeba, będzie walczył o swoją ulubioną garderobę. – Mam kilka ubrań z prawdziwego futra, m.in. czapkę – kończy stylista.

Taka opinia i chęć noszenia futer nie mogła zostać bez odpowiedzi, której udzielił mając na celu uświadomienie Jacykowa o zabijaniu Cezary Wyszyński- członek fundacji Viva.

Od zamierzchłych czasów ludzie nie tylko nosili futra, ale też robili różne inne rzeczy np. zabijali osoby niepełnosprawne, uprawiali kazirodztwo, w niektórych krajach nadal się kamieniuje za cudzołóstwo albo inną orientację seksualną i to, że coś się działo przez wiele lat, to nie znaczy, że to jest dobre i należy to kontynuować.

Ludzie myślący powinni krytycznie podchodzić do wszelkiego rodzaju tradycji i zwyczajów i weryfikować je. Wiemy coraz więcej o zwierzętach, wiemy o tym, że potrafią cierpieć, że się przywiązują. Nie powinniśmy zabijać zwierząt tylko po to, by założyć na siebie ich futro, choć nie musimy tego robić. Co innego ileś setek lat temu, jak mieszkaliśmy w jaskiniach, ale pan Jacyków, jak rozumiem w jaskini nie mieszka już, chociaż nie wiem. I jeśli nie mieszka w jaskini, to ma bardzo dużo innych możliwości ubiorów, które są przede wszystkim bardziej etyczne.

Szczególnie na nim jako krytyku mody ciąży duża odpowiedzialność. Powinien mieć świadomość, że będąc takim ambasadorem futer, on przyczynia się do tego, że te futra lepiej się sprzedają, przez co ginie więcej zwierząt. Panu Jacykowowi należą się ostre słowa, ale z drugiej strony mam nadzieję, że obudzi się w nim gdzieś ta wrażliwość na zwierzęta. Chętnie spotkamy się z panem Jacykowem i pokażemy mu, jakie są realia.

Aleksander Majdański / newspix.pl

kapif

kapif

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.