,  

Artyści przeciwko GMO

Polskie środowisko artystyczne wspiera obywatelskie inicjatywy przeciwko otwarciu Polski na GMO (genetycznie modyfikowane organizmy – uprawy i żywność).

Po głośnych demonstracjach przeciwko wprowadzeniu ustawy o nasiennictwie, która w lipcu została przegłosowana przez Sejm i Senat, z inicjatywy obywatelskiej powstał list do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Apel, który zostanie przekazany do Kancelarii Prezydenta, podpisała między innymi Mira Stanisławska-Meysztowicz, prezeska Fundacji Nasza Ziemia oraz przedstawiciele środowisk artystycznych:

Katarzyna Nosowska, Urszula Dudziak, Bartek Waglewski (FISZ), Piotr Waglewski (EMADE), Adam Ostrowski (OSTR), Robert Luty (POLUZJANCI), Ryszard Bazarnik (DRUMS NRG), Krzysztof Pszona; członkowie zespołu SISTARS : Natalia Przybysz, Paulina Przybysz, Bartek Królik, Marek Piotrowski; członkowie zespołu ZAKOPOWER: Sebastian Karpiel Bułecka, Łukasz Moskal, Józef Chyc, Wojciech Topa, Bartek Kudasik, Tomasz Krawczyk; członkowie zespołu MUZYKOTERAPIA: Dominiki Trębski i Iza Kowalewska.

To już kolejna akcja, która powstała z oddolnej, obywatelskiej inicjatywy. W lipcu i sierpniu w całej Polsce odbywały się demonstracje i happeningi przeciw GMO. Festiwal Transatlantyk, organizowany przez laureata Oskara, Jana A.P. Kaczmarka, otwarto Wielkim Bębnieniem Przeciwko GMO. Inicjatywa obywatelska  GMO TO NIE TO, zorganizowała także akcję „Chroń swoje geny- piszemy listy do senatorów” oraz „GMO TO NIE TO- piszemy do Prezydenta Komorowskiego”, które zaangażowały niemal 6000 osób.

Petycję stworzoną przez Koalicję Polska wolna od GMO do tej pory poparło już blisko 25 000 osób. Podpisy zbierane są pod adresem http://alert-box.org/petycja/

Według zeszłorocznych badań Eurobarometru 67% Polaków nie popiera GMO, pokażmy się!

 

Oto list wystosowany do Prezydenta Rzeczpospolitej:

Warszawa dn. 12.08.2011r

Prezydent  Rzeczpospolitej Polskiej

Pan Bronisław Komorowski
Stanowczo protestuję przeciwko uchwalonej przez Sejm i Senat ustawy o nasiennictwie dopuszczającej uprawy genetycznie modyfikowanych roślin w Polsce i proszę Pana Prezydenta o nie podpisywanie jej.

W lipcu br  przegłosowano nową ustawę o nasiennictwie, która otwiera Polskę na uprawy GMO (Genetycznie Modyfikowane Organizmy) oraz spowoduje poważne ograniczenia dostępu do tradycyjnych / regionalnych nasion.

GMO stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, różnorodności biologicznej, polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego. Uwolnienie genetycznie zmodyfikowanych organizmów do naturalnego środowiska jest procesem nieodwracalnym, a współistnienie ich z tradycyjnymi uprawami NIEMOŻLIWE. Nikt nie będzie miał wyboru – ani rolnicy, ani konsumenci – jeśli nastąpi skażenie naszych pól, tak jak ma to miejsce np. w USA czy Kanadzie.

Zostaniemy skazani na żywność, która powoduje alergie, niepłodność, choroby nowotworowe i oporność na antybiotyki. Skorzystają na tym TYLKO ponadnarodowe korporacje. Przerażający obraz tego świata kreśli dokument Pani M. Robin „Świat według Monsanto”  

Posłowie i senatorowie zostali wybrani przez  Polaków by reprezentować ich interesy – a nie tych korporacji. A ta  nie nagłaśniana ustawa rozstrzyga  o losie i zdrowiu tego i przyszłych pokoleń Polaków. Bardzo wielu Polaków zdaje sobie z tego sprawę  i śledzi poczynania tych co  decydują  w sprawach dla Polaków  najważniejszych.

W Europie już 9 krajów wprowadziło zakazy na uprawy GMO chroniąc swoje społeczeństwa (Francja, Austria, Węgry, Włochy, Luksemburg, Grecja, Niemcy, Bułgaria oraz Szwajcaria).

Bardzo proszę Pana Prezydenta o poważne rozważenie kwestii poruszanych w niniejszym liście oraz konsekwencji, jakie  wynikną dla wszystkich Polaków po  jej przyjęciu.

W Pana rękach leży decyzja najistotniejsza dla  Polaków i wierzę ,że podejmie ją Pan  kierując się jedynie  ich dobrem.

 

Z poważaniem :

 

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.