MTV Polska mówi STOP przemocy w szkole i internecie

MTV Polska zaprasza do obejrzenia dwóch produkcji ukazujących, jakim problemem  jest przemoc wśród młodzieży – nie tylko na szkolnym korytarzu, ale również w wirtualnym świecie internetu i telefonów komórkowych. Inspiracją do stworzenia obu filmów były prawdziwe historie młodych ludzi – ofiar bullyingu.  

Według danych Overseas Development Institute, co piąte dziecko jest ofiarą przemocy w szkole. Stosowanie przemocy psychicznej w internecie, czyli tzw. cyberbullying, jest stosunkowo nowym, lecz przybierającym na sile, zjawiskiem. Według badań firmy Gemius dla Fundacji Dzieci Niczyje, już co drugi młody człowiek padł ofiarą tego zjawiska, zwłaszcza w dobie powszechnego dostępu do internetu i nowych platform komunikacji. Cyberbullying jest niebezpiecznym zjawiskiem, zwłaszcza że fałszywe informacje, kompromitujące zdjęcia, pogróżki i  pomówienia można kopiować w nieskończoność… MTV nie pozostaje obojętne wobec problemu przemocy wśród młodzieży. Już w ten weekend na antenie stacji wyemitowane zostaną dwa premierowe filmy: dokumentalny „Szkolni tyrani” i fabularny, inspirowany prawdziwymi wydarzeniami „W szponach sieci”, zachęcające do głębszej refleksji.

„W SZPONACH SIECI” [tyt. oryg. „(DIS)CONNECTED”], 90 min.

Film fabularny „W szponach sieci” opowiada historię czwórki młodych ludzi z różnych miast, których życiorysy niespodziewanie krzyżują się w wirtualnym świecie. Chociaż żadne z nich nie spotkało się nigdy w tzw. realu, to i tak wywierają na siebie duży wpływ. Kulminacja emocji następuje pewnej nocy, której żadne z nich nie zapomni… Film pokazuje, jak rosnący poziom rozpowszechnienia dostępności nowych technologii może skomplikować życie młodych ludzi. Filmbył po części zainspirowany przez prawdziwe wydarzenia. 19 listopada 2008 roku, cierpiący na depresję dwubiegunową 19-letni Abraham Biggs popełnił samobójstwo. Całe wydarzenie było transmitowane na żywo z jego pokoju przez kamerę internetową. Do tego drastycznego kroku miały popchnąć go ataki cybermobbingu.  Premiera dokumentu w niedzielę, 22 stycznia, o g. 13:00 na antenie MTV Polska. Emisja dodatkowa w sobotę, 29 stycznia o g: 22:00

„SZKOLNI TYRANI” [tyt. oryg. „BULLIED”], 45 min.

„Szkolni tyrani” to film dokumentalny, opowiedziany przez młodych ludzi, którzy doświadczyli różnych form bullyingu. Amatorska technika zdjęciowa stanowi wymowne tło dla przedstawionych historii. Film skupia się na powodach, dla których nastolatki są odrzucane i piętnowane przez szkolnych kolegów, a także na skutkach, które z takiego traktowania płyną. Aspektem znacznie ułatwiającym zadanie prześladowcom jest powszechny dostęp do telefonów komórkowych czy Internetu – poczty e-mail, komunikatorów, czy portali społecznościowych, gdzie krzywdzić można w białych rękawiczkach, a kompromitujące materiały są powszechnie dostępne. Film pokazuje, jak wiele jest do zrobienia nie tylko na polu edukacji młodzieży, ale także „po drugiej stronie”: wśród pedagogów i opiekunów. Premiera dokumentu w niedzielę, 22 stycznia, o g. 15:00 na antenie MTV Polska.

Wnioski płynące z obu produkcji są jednoznaczne: przemoc w internecie oraz napastliwość wśród nastolatków jest zjawiskiem wszechobecnym, niezależnie od kontynentu, koloru skóry, czy uwarunkowań kulturowych. Problem dotyka ogromnej liczby młodych ludzi, którzy często nie wiedzą, gdzie szukać pomocy. Jego skutki, jak pokazują przykłady z życia, potrafią doprowadzić do zaniżonej samooceny, depresji, a nawet do tragedii.

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.