Nie będzie amputacji dłoni Kubicy

Nowe informacje

AKTUALIZACJA 07-02-11  godz.5:35

Robert Kubica uległ dziś bardzo groźnemu wypadkowi na pierwszym odcinku specjalnym w rajdzie Ronde di Andora. Kubica i jego kolega pilot Jakub Gerber zostali wydobyci z samochodu po rozcięciu blach.

Robert natychmiast został za intubowany i przewieziony do szpitala, gdzie trafił od razu na stół operacyjny. Kierowca rajdowy doznał złamania nogi i dłoni. Początkowo spekulowano, że grozi mu amputacja ręki.  Jeden z portali doniósł, że Kubicy amputowano nawet ramię. Jednak kilka minut temu, a Twitterze menadżer naszego kierowcy Daniele Morelli napisał: Nie będzie amputacji dłoni!

Operacja Roberta będzie trwała do godziny 20:00. Do tej pory nie będzie żadnych oświadczeń. Nie ma też wewnętrznych krwotoków już.

Operowana jest także prawa noga Roberta Kubicy a głównym zadaniem lekarzy jest teraz przywrócenie funkcjonowania prawej ręki. Cała operacja powinna się zakończyć o 21 i niedługo potem powinna się odbyć konferencja prasowa – podaje portal wp.pl

19:24 Kolejne informacje z sali operacyjnej.

Daniele Morelli poinformował:  lekarze przywrócili krążenie w prawej dłoni, a także poskładali złamane kości. Teraz wszystko zależy od tego, czy wszystkie mięśnie i ścięgna będą prawidłowo funkcjonować. Serwis autoklub.pl podaje, że lekarze będą musieli odbudować ścięgna i więzadła ramienia, które uległo skomplikowanemu złamaniu w 2003 roku .

Po tym tragicznym wypadku z rajdu wycofały się 24 drużyny.

19:30 – Te informacje, które posiadam mówią, że dłoń zostanie uratowana i będzie funkcjonować – powiedział Leszek Kuzaj na antenie TVN 24. – Głęboko wierzę, że jeszcze w tym roku stanie na starcie wyścigu F1 – dodał Maciej Wisławski

19:32 Po uderzeniu zobaczyłem, że Robert trzyma się za rękę, a po chwili stracił przytomność – powiedział kolega Kubicy, pilot Jakub Gerber.

Wypadek na pewno nie był spowodowany błędem Kubicy!

O godzinie 20:00 zakończyła się operacja Roberta Kubicy. Nie znany są jednak rezultat zabiegu, który miał również na celu przywrócenie funkcjonalności   uszkodzonych i operowanych kończyn.

Jestem trochę poobijany. Fizycznie czuję się dobrze, ale wiadomo, że gorzej jest z psychiką. Jakoś się trzymamy. Z samochodu wyszedłem o własnych siłach i uruchomiłem procedurą wypadową. Był to typowy rajdowy wypadek. Samochód zaczął się obracać i kierowca próbował ratować sytuację. Szczęście w nieszczęściu, że bariera, która wbiła się w samochód tylko drasnęła Roberta. Nie chcę myśleć co by się działo gdyby było to pół metra obok. Robert był przytomny podczas całej akcji ratowniczej. Wiemy, że wszystko jest na dobrej drodze. Z tego co wiem zakończyła się operacja ręki, była też operowana noga, ale więcej szczegółów zna menadżer Roberta. Wszystko wygląda dobrze. Jest to silny człowiek, dlatego pomoże mu to w walce o powrót – powiedział Jakub Gerber (pilot Roberta Kubicy) w rozmowie z telewizją Polsat News

07.02.2011.5:31 Operacja się udała Robert Kubica jest stabilnym, dziś o 9:30 będzie wydane oświadczenie w sprawie zdrowia naszego rodaka. Zabieg ratowania ręki i nogi trwał siedem godzin. Robert pozostanie w najbliższym czasie w szpitalu, gdzie był operowany, nie wolno go przewozić.

Sytuacja była niewątpliwie poważna. Dłoń była niemal amputowana i wszystko zrekonstruowaliśmy przed złożeniem złamań. Potem pracowaliśmy nad połączeniem mięśni i nerwów. Operacja zakończyła się pomyślnie. Nie mogę zbyt wiele prognozować, ale jestem umiarkowanym optymistą. Kubica powinien odzyskać pełną sprawność dłoni dla funkcji życiowych. Być może będzie mógł nawet kontynuować pracę kierowcy. Ale to wymaga czasu. Rehabilitacja może nawet potrwać cały rok. Ogólnie wszystko przebiegło dobrze – serwis autoklub.pl cytuje słowa doktora Igora Rossello

Na bieżąco możecie obserwować TUTAJ informacje o stanie zdrowia Roberta

VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.20_1166]
Rating: 0 (from 0 votes)

You must be logged in to post a comment.